Auta ciężarowe są specyficznymi pojazdami jeżeli chodzi o utrzymanie ich w czystości. Na co dzień ciężko pracują przemierzając tysiące kilometrów, aby zrealizować dostawy na czas. Taka ciągła eksploatacja przekłada się na zwiększone narażenie na zabrudzenia powstające w ruchu drogowym jak i podczas załadunków i rozładunków.
Kierowcy aut ciężarowych znani są ze swojej dbałości o wygląd swoich pojazdów co nie dziwi, ponieważ to ich narzędzie oraz przestrzeń pracy a niejednokrotnie dom w trakcie długich wyjazdów. Dlatego też prawidłowe czyszczenie wnętrza kabiny jest bardzo istotne, ponieważ wpływa na komfort pracy kierowcy.
Czyszczenie wnętrza
Zaleca się, aby kompleksowe czyszczenie wnętrza auta przeprowadzać przynajmniej raz na pół roku. Oczywiście czas ten jest uzależniony od specyfiki wykorzystania konkretnego auta i może ulec wydłużeniu jak i skróceniu. Codziennie, nawet dbając o porządek, wnosimy do kabiny zabrudzenia na powierzchni odzieży czy dłoni a brud stopniowo wnika głęboko w strukturę materiałów wykończeniowych.
Czyszczenie należy zacząć od dokładnego odkurzenia kabiny w celu usunięcia wszystkich większych bądź luźnych zabrudzeń oraz pyłu. Jest to punkt niezwykle ważny a jednak czasami pomijany lub wykonany niedbale. Sytuacja taka spowoduje znaczne utrudnienie w dokładnym wyczyszczeniu szczególnie obić foteli, a wręcz uniemożliwić doczyszczenie materiału. Następnie możemy przystąpić do czyszczenia podsufitki. Tutaj zamiast szczotką lepiej posłużyć się miękką ściereczką z mikrofibry spryskaną środkiem do czyszczenia materiału tekstylnego. Stosowanie szczotki bądź przemoczenie podsufitki może poskutkować jej odklejeniem. Do pozostałych powierzchni tekstylnych można użyć miękkiej szczoteczki i płynu do czyszczenia Lahega Interior Cleaner 40i. Pomocne może się okazać użycie odkurzacza ekstrakcyjnego, który odessie rozpuszczony brud i wypłuka tapicerkę. Plastikowe elementy możemy czyścić miękką szmatką z mikrofibry, pomocny może okazać się również mały pędzelek którym dotrzemy we wszystkie zakamarki. Po czyszczeniu należy wszystkie elementy dokładnie wytrzeć zbierając rozpuszczony brud.
Czyszczenie na zewnątrz
Zanim zabierzemy się do czyszczenia auta na zewnątrz, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej chemii, aby poradzić sobie z trudnymi zanieczyszczeniami oraz nie doprowadzić do uszkodzenia materiałów, z których wykonana jest zabudowa np. nie spowodować zmatowienia plastików. Jeżeli chcemy, aby ten proces przebiegł szybko i bezproblemowo należy sięgnąć po profesjonalne, dedykowane do tych celów środki.
Mycie powinniśmy rozpocząć od naniesienia preparatu rozpuszczającego ślady po owadach Kiehl Insect Remover. Ułatwi to pozbycie się ich z lakieru bez uporczywego szorowania. Następnie spryskujemy miejsca zabrudzone paliwem, smarami, smołą itp., preparatem Kiehl Pertofit lub Lahega Tar Solv 71W i dokładnie spłukujemy przy użyciu myjki wysokociśnieniowej. Mycie felg przeprowadzamy w następnej kolejności używając preparatu Blue & Green IRONMAN lub Lahega Alu Clean 91W. Wystarczy nanieść przygotowany roztwór przy pomocy ręcznego opryskiwacza, przeczyścić trudnodostępne miejsca szczotką i spłukać wodą pod ciśnieniem.
Po wstępnym opłukaniu auta w celu usunięcia grubszych zabrudzeń i luźnego piasku, możemy przystąpić do pokrycia auta i naczepy aktywną pianą Lahega Autosafe 900. Produkt ten oprócz znakomitych właściwości czyszczących jest również ekologiczny, co potwierdza certyfikat nordyckiego łabędzia – Nordic Swan Ecolabel – będącego najważniejszym certyfikatem ekologicznym w krajach skandynawskich. Po pokryciu auta aktywną pianą możemy przejść do szczotkowania przy pomocy specjalnej szczotki z miękkim włosiem co przyśpieszy proces mycia. Po tym zabiegu dokładnie spłukujemy wszystko pod wysokim ciśnieniem i gotowe ! Auto może ruszać w następną trasę czyste i lśniące.